Muşmula ve Muşmulanın Faydaları

musmula

muşmula

Sonbahar mevsiminin en sevilen meyvelerinden biriside Muşmula olarak bilinen ve yöremizde Döngel adı verilen meyvedir.

Döngel ormanlık alanlarda doğal olarak da yetişir.

Maki bitki topluluğunun bir üyesidir.  Özellikle yüksek kırsal kesimlerde orman içi veya bodur çalılıklar arasında yer alır.

Doğada kendiliğinden yetişen döngeller daha küçüktür fakat daha tatlı ve faydalıdır.

Bunun yanında kültüre alınarak yetiştirilen muşmulaların meyveleri daha iri olmaktadır.

Muşmula Ağacı ve Meyvesi

Muşmula

Muşmula

Beyaz ve pembe renklerde çiçekler açan bir ağaç ve bu ağacın buruk tatlı meyveleridir. Muşmula meyvesi C vitamini ile karoten ve çeşitli mineraller içerir.

Muşmulanın Faydaları

Bağırsakların ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Böbrek ve mesanedeki kum ve taşları dökmeye yardımcı olur.

Bağırsak iltihabına karşı faydalıdır. İshal ve dizanteriyi giderir.  Sinirleri güçlendirir.  Mideyi kuvvetlendirir.

Mide hastalıkları, lumbago ve nikriste faydalıdır.  Kan dolaşımını düzenler.  Düşük yapmayı engeller.

Muşmula Nasıl Kullanılır?

Muşmula meyvesi ilk koparıldığında buruk bir tada sahiptir. Bir süre bekletildikten sonra yumuşar ve lezzetlenir. Bu şekilde meyve olarak yenebileceği gibi çekirdekleri ve yaprakları da ilaç olarak kullanılabilir. Muşmula çekirdeği idrar arttırır. Muşmula yaprakları kaynatılıp içilirse şeker hastalığına iyi gelir

Muşmula Nelere İyi Geliyor?

Muşmula meyvesinde çeşitli şekerler, organik asitler, pektin maddeleri, C vitamini ve karoten bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Karadeniz, şöyle dedi:

Muşmula, bağırsak hastalıklarında iyi bir kabız düzenleyicidir, bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilince, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelir.

Prof. Dr. Karadeniz,  muşmula meyvesinin rahim iltihapları, böbrek hastalıkları ve mide-bağırsak hastalıklarına iyi geldiğini belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

Gaz giderici olarak faydalıdır. Muşmula mideyi kuvvetlendirir,  kan dolaşımını düzenler, sinirleri güçlendirir.  Muşmula ana karnındaki ceninin düşmesini önlemektedir.

Muşmula yaprağının kaynatılıp içilmesi halinde şeker hastalığına iyi geldiğine işaret eden Prof. Dr. Karadeniz, muşmula çekirdeğinin idrar artırıcı özelliği bulunduğunu, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalı olduğunu da sözlerine ekledi.